Webnoloji Weblog

Webnoloji.Com Blog

Seçim Anketleri: Oy Kasma – Arttırma…

Posted by enginata 6 Ocak, 2009

Seçim anketleri az da olsa insanların bakış açılarını değiştirebiliyor. Bazen gördüğümüz anket vay be bu adam bu kadar seviliyor mu bu kadar destekleyeni var mı gibisinden düşündürebiliyor. Tabi ki bu anketlerin çoğu taraflı. Tarafsız olarak yapılmaya çalışılsa bile gerçeği ne oranda gösterdiklerini eski seçim öncesi anketlerinden biliyoruz.

Seçim anketlerinin asıl amacı bir ön yoklamadır. Fakat bunu halka açıklarsanız bunu amacı yönlendirmeden başka birşey olmaz. Ki günümüz medyasının kendi tarafındaki partileri önde göstermekte üstüne yok.

Bizlerde öyleyiz zaten kendi sevdiğimiz bir adayın buluğunduğu bir anket olunca internette hergün çakıyoruz oyu. Hatta yakınımız falansa sağa sola haber salıyoruz oy verin falan diye.

En son genel seçimler öncesi bir partiye bağlı aslında o parti başkanına bağlı (çünkü başkanı değişse kapanacak türden bir parti) 2 televizyon kanalında röportajlar yapılıyor. Bakıyorum herkes iş-aş vaadeden bu partiye oy vereceğini söylüyor. Bu günlerce böyle. Tabi sadece o kanalı izleyen zannederki bu adam yaktı yıktı ülkeyi %80 oy alacak:) Tabi nerdee…

Neyse bunlar boş işler. Konuyu genel seçimlerden ayıralım!
Önümde 3-4 tane seçenek varsa ve hepsinin sonu kötüye gidiyorsa hangisini seçersem seçeyim değişen birşey olmaz. Öldükten sonra silahla ya da bıçakla olmuş ne farkeder.

Gelelim sadede her türlü ankete uygun fiyattan oy kasılır…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: