Webnoloji Weblog

Webnoloji.Com Blog

Facebook ve Güvenlik

Posted by enginata 18 Ekim, 2008

Herşeye olduğu gibi facebook’a da zart diye atladık. Fakat facebook (fb) gibi evden çıkmadan sosyalleşme (nasıl oluyorsa) siteleri dikkatli kullanılmadığında bir çok dezavantajı birlikte getiriyor.

Kişisel bilgilerinizden tutun fotoğraflarınızı, videolarınızı milyonlar ile paylaşmış olabiliyorsunuz. Paylaşmak güzel ama herkesle paylaşmak, fotoğraflarınızın çalınmasına ve olur olmaz yerlerde kullanılmasına neden olabilir.

Peki ne yapmak lazım? Türkçe facebook’u kriter alarak anlatmaya çalışayım.

Öncelikle Ayarlar sekmesinden Gizlilik Ayarlarına tıklayın. Açılan sayfada Profil’e tıklayarak; Kişisel bilgilerinizi, fotoğraflarınızı, videolarınızı vs. kimlerin görüp, göremeyeceğini ayarlayın. Bence arkadaşlarınız haricindekiler profilinizde pek biyere giremeseler iyi olur.  Bu ayarladığımız Temel bölüm idi, ayarları kaydettikten sonra, aynı şekilde üstte İletişim Bilgileri sekmesine tıklayarak açılan sayfadaki düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Arkadaş olarak eklediğiniz kişilerin bütün bu izinlerden faydalanacağını da unutmayın. Dolayısıyla sadece kendinizi ilgilendiren bilgileri facebook’a kaydedin.

Ek olarak 2. veya 3. derece arkadaşlarınızı arkadaş listesinde özel gruplara ayırıp üstte izin verme bölümünde bazı fotoğraflarınızı görmelerini engelleyebilirsiniz. Facebook’a ekli bir iş arkadaşınızın, bir gece alemi fotoğrafından haberinin olması gerekmez dimi.  Bu işlemi daha basit olarak fotoğraf albümünüzün Bilgileri Düzenle kısmındaki “Bu albümü kimler görebilir”  bölümünde de yapabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: